25 Mayıs 2020 Pazartesi

Nöbetçi eczane sayısı kaç olacak?

Kütahya Merkez ilçe nöbetçi eczane sayısı konusunda vatandaşın rahatsızlığı haber merkezimize gelen şikayetlerle tekrar masaya yatırıldı.Vatandaşlar siyasilerden kavgayı bırakıp vatandaşın sorunlarına el atmasını istedi.

nobetci-eczane-sayisi-kac-olacak
 Kütahyalı vatandaşların uzun süredir nöbetçi eczane sayısı ve dağılımları hakkında sosyal medya ve haber sitelerine yapılan yorumların sayısındaki artış sonrasında haber merkezimiz ufak bir araştırma yaptı. Çevre iller ve nöbetçi eczane konusunu sizler için derledik.

 Anayasa gereği nöbetçi eczane dağılımı ve sayısını belirleme yetkisi her ilde bulunan Eczacılar Odası Başkanlığı’na bağlı. Sağlık il müdürlükleri sadece konu takibi ve tavsiye konusunda yasalarla sınırlandırılmış.

 Kütahyalı vatandaşlar merkezde bulunan nöbetçi eczane sayılarının azlığından ve Yan yana ya da birbirine yakın olmasından şikayetçi.

Konu ile ilgili daha öncede haber yapılmasına karşın vatandaşların tepkisi bir türlü dinmiyor.

Nöbetçi eczane sayısı tamamen nüfus ve yerleşke alanı şle belirlenirken yakın olmalarının nedeni ise hem güvenlik hem de vatandaşların bir ilacı bulamaması halinde diğer eczaneye vakit kaybı yaşanmadan mağduriyeti ortadan kaldırmak olarak gösteriliyor.

Afyonkarahisar’da 3, Eskişehir’de 8, Uşak’ta 2, Bursa’da 13 nöbetçi eczane hizmet veriyor.

 Nüfus, yerleşim yeri ve Eczane sayıları arttı!

 Kütahya’da artan nüfus, eczane sayısı ve büyüyen meşgul mahal alanı artmasına rağmen senelerdir 2 nöbetçi eczane ile sınırlandırılması tepki topluyor. En az 3 nöbetçi eczane olmalı diyen vatandaşlar “şehrin merkezine yakın noktada her gün en az bir nöbetçi eczane olsa diğerleri de farklı semtlerde olsa nasıl olur” diye görüş bildirdi.

 Konu ile ilgili Kütahya Eczacılar odasının bir basın bildirimi yapacağı bilgisi alınırken, nöbetçi eczane satışı ve dağıtım şekli ile ilgili daha detaylı çalışma yapıldığı öğrenildi.


Haber okunma sayısı: 1141
Haber eklenme tarihi : 28.08.2018 18:53

Haberin etiketleri:

NÖBETÇİ ECZANE, KÜTAHYA


YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

KATEGORİYE AİT DİĞER HABERLER


ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

KÜTAHYA

KENT KONSEYİ NE İŞ YAPAR?

Yerel yönetimlerin kuşkusuz en büyük yol gösterenleri olarak adlandırılan şehir kent konseyleri çevre illerde yerel yönetimlere projeler

KÜTAHYA - HAVA DURUMU

KUTAHYA

ÇOK OKUNANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı