11 Mayıs 2021 Salı

KÖŞE YAZARLARI

Hasan Demir

Hasan Demir

KENDİNE GEL, SEN VALİSİN...

 Kütahyam mazlumlar şehridir, devletine ve milletine isyan etmeyen, devlet üniformasını gördüğünde saygıyı esirgemeyen bir şehirdir.
Bununla hep gurur duyar övünür, devletten beklemek ve istemek yerine itaat etmeyi, boyun eğmeyi biliriz.
İsyan mı asla! İstesek istesek devletten en fazla müftü değiştirmesini isteriz.
Lakin şu son dönemde kime nasıl bir iyilik yaptık da yöneticilerimiz bu denli değişti, çözemedim.
Kütahya valilerimiz için genelde benim de gazetemin köşe yazarları da şu ifadeyi kullanırdı "emeklilik yaşını doldurmaya gelen bürokratlar"...
Gelen suya sabuna dokunmaz, şehrin belli üç beş iş insanının "aman ha bunların eli uzundur, karışmayalım" düstürü ile tayin bekler vakit öldürürdü.
Ama şimdi Belediye başkanının değişmesi, akademik kişiye geçmesi ile başlayan bu bilinçli süreç genç vali ile birlikte sanki uyumu sağlamış görünüyor.
Düşünsenize daha ilk valilik görev yeri olan genç ve idealist biri hemen hemen her taşın altından "Vali" sıfatıyla karşınızda.
Muhtarlarla toplantısında şahsi telefonunu paylaşıyor, tedbili kıyafetle dolaşıyor, karantinaya alınan köyleri, mahalleleri, ilçeleri bizzat denetliyor, unutulan ve umursanmayan halk günlerini tekrar yaşatıyor. Valilik makamında oturup evrak imza saatini beklemek yerine kurum ve kuruluşların halka yakın olması için çalışıyor.
Hayranlıkla izliyoruz.
En son hepimizin tanıdığı, zaman zaman para verip küfür ettirdiği, sela okuttuğu, selfi çekip dalga geçtiği "Deli Mıstık" diye kahkahalara boğan Mustafa abimizin vefatı nedeniyle yayımladığı taziye mesajı ile gönüllere de dokundu.
Size neyi hatırlatır bu bilemem ama çok kısa vaktinizi alarak bir anektodu paylaşacağım.
Adını unuttum ama devrin birinde padişah gördüğü rüyanın etkisi ile hemen vezirini yanına çağırır ve rüyasının peşine düşmeleri gerektiğini söyler. Tedbili kıyafet iki molla elbisesi ile yollara düşerler. Önce bayazit, yeni kapı derken fatif civarında yerde bir cenaze görürler. Padişah ve veziri bakarken çevredeki halk "bırak beyim, Allah'ından buldu. Pis berduşun tekiydi. Aslında iyi nal çakar ama kazandığı parayı hep içkiye ve umumi kadınlara harcadı" derler.
Vezir sözleri duyunca "aman hünkarım hadi dönelim, bakın kimsesi yok. Saraydan birilerini gönderir aldırırız merhumu" der.
Padişah "olmaz vezir, olamaz. Bu benim tebamdan, sarhoşta olsa, berduşta olsa benim tebamdan" der.
Padişah ve vezir sırtlanır cenazeyi götürür musallaya...
Vezir ve padişan yıkadıkça adamın yüzü nurlanır, paklanır...
Vezir "padişahım acaba hata mı yaptık kimi kimsesi vardır bu fukaranın bakmak lazım" der..
Haklısın diyen padişah düşer meczubun evine. Kapıyı açan yaşlı kadına durumu anlatır. Kadın iç çekerek " Ah beyim ben demiştim cenazen ortada kalacak diye. Benim herif iyi nalbanttır. İyi kazanır. Eve gelirken kimi içki şişesi ile görse ona para verir elindeki içkiyi alır konuşur ikna eder içkiyi gelir evde tuvalete dökerdi. Bu da yetmez yolda umimi kadınları toplar peşine takar eve getirir "ben sizin vaktinizi satın aldım. Oturun benim hanım size kuran okur, ilim öğretir" der, onları bu yoldan caydırmaya çalışırdı.
Bey derdim cenazen kimse kaldıramayacak, seni kötü bilecekler dediğimde ise "tasalanma hanım ben doğruyu yapayım varsın beni kötü bilsinler, hem cenazem ortada kalacakmış merak etme hanım, padişahın işi ne?" Der...
Kısacası doğru kula kötü söz değmez. Mıstık abinin tabuduna genç valimiz omuz verdi sayarım.
Merhum Recep Yazıcıoğlu'nu hatırlatan valime teşekkür ediyorum. Merhum valiye görev yaptığı yerde çok sahip çıkan olmasa da ben gönülleri fetheden valimizi kolay kolay Ankara'ya vermeyeceğimize şimdiden eminim.
İşiniz rast gelsin, ayağınıza taş değmesin...
Birde daire, kurum müdürlerini kendiniz gibi idealist bir kadroya katarsanız o zaman görün Kütahya'mı...
Sayfayı Yazdır

YORUMLAR

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÖNE ÇIKANLAR

YAZARLAR

KÜTAHYA

KENT KONSEYİ NE İŞ YAPAR?

Yerel yönetimlerin kuşkusuz en büyük yol gösterenleri olarak adlandırılan şehir kent konseyleri çevre illerde yerel yönetimlere projeler

KÜTAHYA - HAVA DURUMU

KUTAHYA

ÇOK OKUNANLAR

  • Listelenecek kayıt bulunamadı